Nakladatelství BUK

Nakladatelství Buk jsme založili v roce 1991 s představou, že budeme vydávat hlavně fotografie. Po kratším období pohlednic, během kterého jsme poznali významné fotografy našeho regionu, jsme vydali náš první velký nástěnný kalendář Krkonošské bystřiny 1993. Jeho autorem byl fotograf Krkonoš Jiří Havel, jehož výrazný rukopis přispěl k úspěchu kalendáře po celé republice. O rok později jsme mu vydali naši první knihu – S kamerou kolem světa za 59 let. Ve vydávání velkých nástěnných kalendářů jsme pokračovali, ke Krkonoším jsme roku 2000 přidali Jizerské hory se Siegfriedem Weissem a od roku 2003 vydáváme i Český ráj. Tím se kruh uzavřel, takže můžeme směle tvrdit, že vydáváme kalendáře o všech krajinách, které z našeho kopce vidíme. Štěpánka totiž, je nejkrásnější rozhledna, nejen Jizerských hor.

Roku 1996 jsme vydali naši první velkou obrazovou publikaci – Moje Jizerky Siegfrieda Weisse. Pokračovali jsme vydáním přeshraničních Lužických a Žitavských hor a těsně před koncem milénia i prvních a zatím i posledních Krkonoš z obou stran hor, české i polské. Na to jsme se spojili ještě se dvěma kolegy nakladateli a na křest knihy na vrcholu Sněžky dodnes rádi vzpomínáme. V této volné edici velkých obrazovek jsme pokračovali Kouzelným Českým rájem a uzavřeli ji roku 2008 Jizerským rokem Jana Veselého.

Mezitím jsme objevili kouzlo starých pohlednic a zahájili spolupráci se sběrateli, zejména s Petrem Kurtinem. Náš první stolní kalendář byly Jizerské hory 2004, o dva roky později jsme se začali věnovat také kouzelnému kraji „za kopcem“ tedy Podještědí. S Miloslavem Nevrlým jsme ho, společně s Libereckým krajem, představovali osm let. Tanvaldskem 2008 začíná naše spolupráce na kalendářích z dobových pohlednic s Klárou Hoffmanovou aneb kozí doktorkou. Naší oblíbené autorce jsme už roku 1995 vydali Krakonošoviny, později Vrdlouhání a samozřejmě stále populární Kozí doktorku. Kalendáře s jejími texty každoročně potěší mnoho našich věrných zákazníků.

Stále významnější část naší produkce tvoří stolní kalendáře ze současných fotografií našich oblíbených krajin. První vlašťovkou byly Bukoviny, kde jsme představovali vždy víc oblastí, abychom ukázali jak je kolem nás krásně. Zájem zákazníků nás po čase přesvědčil, takže dnes už to jsou tři samostatné kalendáře - Jizerky, Krkonoše a Český ráj.

Tohle všechno by však nebylo možné bez skvělých autorů a dalších spolupracovníků. Kromě již zmíněných to byl hlavně grafik Miloslav Fulín a fotograf Miloslav Kalík. Mezi naše kmenové autory patří nyní Karel Hník, Jan Veselý, Siegfried Weiss a Petr Toman. A neuzavíráme se ani dalším.

Od začátku jsme měli štěstí. O naši produkci se lidé zajímali a tento zájem nám umožňuje pokračovat. Vám všem, kteří jste si naše knihy a kalendáře oblíbili, jsem vděčný a děkuju.

Jan Balda